niedziela, 5 listopada 2017

Czy mogę stać się bezrobotny? Od czego to zależy?

Dlaczego ludzie stają się bezroboni? 
Kto jest najbardziej narażony na utratę pracy?Od czego to zależy? 
Jakie studia wybrać, żeby szybciej znaleść pracę? 
Zachęcam do przeczytania, szczególnie jeśli masz 25-34 lata.

Całkiem niedawno, bo 28.09.2017 GUS opublikował ciekawy raport "zatrudnienie_i_wynagrodzenia_w_gospodarce_narodowej_w_i_polroczu_2017"

Przyjrzałam mu się pod kontem osób bezrobonych. Zapraszam do obejrzenia wykresów.


Z pierwszego wykresu wynika, że osoby bezrobotne w 1 półroczu 2017 roku stanowiły około 4% wszystkich osób w wieku produkcyjnym. Brzmi optymistycznie, prawda? Czyli chyba można zakładać, że "mnie to raczej nie dotyczy"
..ale czy aby napewno? Przyjrzyjmy się przyczynom, dla których ludzie stają się bezrobotni wg wieku danej osoby. Prezentuje to kolejny wykres


Co bardziej wprawne oko, to zauważy na podstawie powyższego wykresu, że najczęstszą przyczyną jest fakt, że ludzie w wieku 25-34 lata tracą pracę. Kolejny wykres pokazuje to dokładniej.

Najbardziej narażone na utratę pracy są osoby między 25 a 34 rokiem życia.
 
Osoby w wieku 25-34 lata stanowią aż 34% ogółu osób, które straciły pracę. Na drugim miejscu zagrożone są osoby między 35 a 44 rokiem życia, jednak stanowią one juz mniejszy odsetek.

Wiemy już, że zagrożenie bezrobociem uogólniając zależy od wieku. Czy zależy także od tego, gdzie pracuję? Zobaczmy:

Na podstawie powyzszego wykresu stwierdzić można, że wśród osób, które straciły pracę, najwięcej pracowało w przetwórstwie przemysłowym oraz w handlu i zajmowało się naprawą pojazdów samochodowych. Na trzecim miejscu jest budownictwo. "Najbezpieczniej" dla nas, jeśli pracujemy w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej.

No dobrze. Co jeśli jestem w kategorii osób najbardziej zagrożonych ? Jak długo obecnie szuka się pracy?? Czy to zależy od tego, ile mam lat?

Tak, wiek wpływa na długość poszukiwania pracy. Powyższy wykres pokazuje przeciętny czas poszukiwania pracy w zależności od wieku. Jak widać, ogólne rzecz biorąc, im ktoś jest starszy, tym dłużej pracy szuka (wyjątek: osoby między 30 a 34 rokiem życia znajdują ją przeciętnie szybciej niż osoby między 25 a 29 r.ż.)

Kolejne pytanie, które możesz sobie teraz zadawać, zapewne brzmi: "Czy to, jakie mam wykształcenie, coś zmienia?" Otóż tak, przyjrzyjmy się wykresowi:

Jak widać, najkrócej pracy szukają osoby wykształcone w naukach przyrodniczych, matematyce i statystyce a najdłużej rolnicy, leśnicy, rybacy i weterynarze.

Czy miasto lub wieś, z której pochodzę, też jakoś wpływa na czas poszukiwania pracy? By uzyskać odpowiedź na to pytanie, wystarczy porównać powyższy wykres z dwoma poniższymi:
1. Miasto:
2. Wieś:
Jak długo, przeciętnie, będziesz szukać pracy? Sprawdź na powyższych wykresach :) (Najlepiej w mieście mają matematycy i statystycy a na wsiach pedagodzy i nauczyciele).


OK, ktoś może jednak zapytać - czy to, jakiej pracy szukam, wpływa na to, jak szybko ją znajdę lub jak długo będę musiał(a) szukać?


Odpowiedź prezentuje powyższy wykres. Okazuje się, że poszukujący pracy na własny rachunek szybciej ją znajdują niż ktoś, kto chce pracować "u kogoś".

 A jak szukać pracy? Jak bezrobotni najczęściej jej szukają?
1. Krewni i znajomi
2. Powiatowy urząd pracy
3. Bezpośredni kontakt z zakładem pracy, itd.

A jeśli ktoś nie szuka pracy, to zwykle dlaczego tak jest? 

W 52% dlatego, że jest na emeryturze :) A co, jeśli to nie to? Najpewniej (w 18%)uczy się i podnosi kwalifikacje. Może też w 13% obowiązki rodzinne i związane z prowadzeniem domu mu na to nie pozwalają bądź też również w 13% jest akurat chory lub niepełnosprawny.

Pamiętajmy! Tylko 3% nieposzukujących pracy jest zniechęconych bezskutecznością jej poszukiwania.

Zachęcam również do sięgnięcia do źródła:
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/pracujacy-zatrudnieni-wynagrodzenia-koszty-pracy/zatrudnienie-i-wynagrodzenia-w-gospodarce-narodowej-w-i-polroczu-2017-r-,1,27.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz