wtorek, 14 listopada 2017

Biznes w sieci czyli skrót inauguracji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości

Wczoraj między godziną 17.00 a 23.00 w Muzeum Sztuki Japońskiej Manggha w Krakowie rozpoczął się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce. Czy warto było być i co wartwgo uwagi zostało powiedziane ? Zapraszam do przeczytania mojego subiektywnego podsumowania.

Inaugurację rozpoczął Marszałek województwa Małopolskiego pan Jacek Krupa. Z przemówienia zapamiętałam, że:
1. 370000 firm działa w Małopolsce
2. Część się otwiera a czesc zamyka ale calosc oscyluje w około tej liczby
3. Jak ktos ma założyć firmę to i tak ją założy
4. Biznes to również pewna postawa i nastawienie do życia i nie każdy do prowadzenia wlasnej firmy sie nadaje
5. Mozemy się umówić ze tylko około 15 % ludzi nadaje sie do prowadzenia wlasnej działalności a okolo 85% ludzi powinno pracować jako pracownik najemny
6. Małopolska jako jeden z 21 regionów w UE jest Europejskim Regionem Przedsiębiorczości za rok 2016 - tytuł przyznawany przez Komisję Europejską
7.Kraków jest uznany przez Eurostat jako jeden z 28 regionow o najszybszym wzroście PKB

W tym tygodniu odbywać sie będzie około 200 wydarzeń w Małopolsce w ramach ŚTP

Wiecej informacji pod adresem http://tydzienprzedsiebiorczosci.malopolska.pl

Potem było wręczenie nagród w konkursie Innowator Małopolski. W mojej suubiektywnej ocenie wygrywały firmy, które wytworzyły jakiś produkt w formie rzeczowej - przedmiot namacalny np. Drukarka 3D czy urządzenie do rehabilitacji. Osobiście mam mieszane uczucia co do takiej oceny, szczególnie w czasach kiedy przeksztalcamy się z gospodarki wytwórców na twórców... czyli z produkcyjnej na tę opartą na informacji i wiedzy. Może źle oceniam, ale mam wrażenie że dokonujący wyboru nie do końca mentalnie nadążają za transformacją.
 Po wreczenie nagród były 3 wykłady.

Zaczął Mateusz Kusznierewicz opowiadając o tym, że sukces to praca zespołu i ze nie da sie go osiągnąć bez współpracy z innymi.

Potem była Ewelina Muc, która opowiadała o swoim przejściu of freelancerki do wlasnego biznesu online. Moim zdaniem promowala swoją działalność a także poleciła dwie ksiazki o finansach do przeczytania. Imponujący w jej przypadku był skok wynagrodzeń w momencie przejścia z freelancerki do wlasnej działalności bo z 35.000 do okolo 180.000 na rękę i to w przeciągu zaledwie roku.

Na koniec wystąpił Maciej Budzich - wykład świetny, z humorem i naszpikowany informacjami. Myślę, że dwa ostatnie wykłady- Pani Eweliny i Pana Macieja spowodowały że warto było mimo brzydkiej pogody przyjechać i posłuchać. A kto nie był- niech żałuje! ;)
Byl oczywiście jeszcze tzw. Networking i spotkania i pogaduchy przy kawie i poczęstunku. Nie skorzystałam ale jak odbieralam płaszcz kolo mnie kurtkę odbierał Pan Mateusz a zmierzając do drzwi wyjsciowych minęłam Panią Ewelinę - czyżby też postanowiła zmyć się wcześniej? ;)
Ponizej kilka zdjęć z wydarzenia







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz